AUSTERSERVIK
Austerservik on maitselt pähkline, lihaka tekstuuriga Eestlastele tuntud söögiseen. Looduses võib teda leida lehtpuu tüvedelt ja kändudelt. Sobib otse pannil praadimiseks, soolamiseks, marineerimiseks, paneerimiseks, suppidesse, grillile…
KIRJELDUS:
Austerservikud sisaldavad märkimisväärses koguses RAUDA, NIATSIINI(B3), D-vitamiini, ANTIOKSÜDANTE
Austerservikute toitainete paneel:
86g värskes seenes on 1g rasva, 2g kiudaineid, 3g valku. Värske seen on suurepärane foolhappe allikas (38 μg 9,5% 100 g kohta). Lisaks sisaldavad need rohkesti teiste B-kompleksi vitamiinide rühma nagu tiamiin, riboflaviin, niatsiin, pantoteenhape, püridoksiin. Mõõdukates kogustes mineraale nagu vask, raud, fosfor. On ka loodusliku D-vitamiini (ergokaltsiferooli) allikad, sisaldus 29 μg 100 g kohta (7% DA). D-vitamiin mängib olulist rolli kaltsiumi ja fosfaadi metabolismis.
Austerservik sisaldab HMG-CoA reduktaasi ensüümi inhibiitorit, mida nimetatakse statiiniks (lovastatiin või Mevinoliin – 2,8% kuivainest). Sellel on kolesterooli alandav toime.
Seened sisaldavad β-glükaane, millel on viiruse- ja allergiavastased omadused.
Teatud proteiini polüsahhariididel on avastatud anti-hüperglükeemiline toime, pehmete kudede kasvajate vastane mõju, immunomoduleerivad omadused, põletikuvastane ja hüpertensioonivastane toime loomsetes katsetes.
Austerservik sisaldab aineid, mis aitavad võidelda bakteritega. Aastal 1950 avastati antibiootikum, pleuromutilliin, mis on saadud seenest, sellel on võime tappa erinevaid baktereid, näiteks salmonellat.
Hiljutisem uuring(Stamets, 2005) avastas, et austerservikud nõrgendavad E.Coli ja Staphylococcus aureus bakteritüvesid. Konsentratsioonist 100 000 000 milliliitri kohta, bakteriaalne sisaldus langes 1 000 milliliitrini 24-72h jooksul.
Hiina traditsioonilises meditsiinis (TCM) on Austerservikul võime hajutada külma tuult, lõdvestada kõõluseid ja luid ning tugevdada yangi. See on näidustatud impotentsuse, liigeste ja jäsemete nõrkuse ning seljavalu probleemide raviks.
KASUTAMINE:
Aseta pannile ilma rasvaineta, et liigne vedelik saaks aurustuda. Lisa lemmik rasvaine alles siis kui üleliigne vesi on pannilt aurustunud. Prae pikemalt, kuni seened on saanud õrnalt kuldse läike. Austerservikuid saab ka rebida! Võta seenekübarast kinni ning tõmba sujuva liigutusega alla jala suunas. Nii saab peened seeneribad, mis sobivad eriti hästi vokiroogadesse.
Soovitame rasvaineks gheed, kookosõli, võid, oliiviõli.
Austerservikud sobivad pannil praadimiseks, paneerimiseks, grillimiseks, ahjus küpsetamiseks, suppidesse, seenesoustiks, vokiroogadesse, seenemassiks kotlettidesse.
Soovid teadet, kui taas seeneringile tuleme?
Seeneringid toimuvad teisipäeviti Tallinnas, neljapäeviti Haapsalus
Saadame Teile ligi 1x nädalas seeneringi teavitus meili.
Teie postkasti ei satu üleliigset reklaami ning me ei edasta meiliaadressse kolmandatele osapooltele.