MEIE LUGU


Kes on Eesti Seenefarmi taga?

Meie oleme Eesti Seenefarmi pere- Jaanela, Tanel ja Elon Azriel 

Kasvatame gurmee- ja söögiseeni eestimaisel toorainel. Tooraineks kasutame puidutööstuse jääke- saepuru ning viljakoristus jääke- põhku. Meie valmistame seenekotid algusest lõpuni ise. Kultuurist viljakehani valmivad asuterservikud ja lõvilakk meie valvsa ja kvaliteetse pilgu all termo-konteinerites Kullamaal, Lääne-Nigula vallas.

Oleme võtnud omale eesmärgiks tõsta turul saadavate seente kvaliteeti ning kättesaadavust, et üha suurem valik seeni oleks kergesti kättesaadavad ka hooaja väliselt. Hetkel on meie valikus kaks seeneliiki: austerservik ja lõvilakk-korallnarmik(edaspidi lõvilakk) Kuid peagi lisandub meie valikusse veelgi erinevaid liike. Mitte ainult gurmee seeni, vaid ka raviseeni- reishi(läikvaabik), korditseps(Hiina kedristõlvik) jm.

Kust sai alguse huvi seente vastu?

Elasime(enne lapse sündi) mõned aastad Kesk-Ameerikas Guatemalas, kus Tanel koos kahe sõbraga vedasid projekti: Fungi Academy- seenekool ja kogukond. Taneli huvi seenekasvatuse vastu sai alguse juba mõningad aastad varem Austraalias, kus ta ka roosade austerservikute peal kätt harjutas. Guatemalasse jõudis Tanel koos sõbra Oliveriga, eesmärgiga alustada seenealase projekti ja -info jagamisega. Nagu muinasjutus, jõudis ka Jaanela ühel päeval sinna kogukonda paariks nädalaks külastama. Nii kohtusid kaks eestlast, teises maailma otsas. Kahest nädalast sai aasta ja peagi suunas lapseootus meid tagasi Eestimaale.


seenekasvatusega alustamine

Jõudsime kevadel 2018 eestisse, ning esimesed austerserviku kotid said kasvama suvel. Kuniks Tanel ehitas, kohanes ja vahendeid otsis, kasvatasime enda tarbeks ja käe harjutamise mõttes seeni teise korruse magamistoas. 2019 aasta suveks oli Tanel maakeldri ümber rajanud seente kasvu ruumiks. Ning iga nädalane seene kottide tegu hakkas pihta just siis. Algselt keetsime suures tünnis substraati, jahutasime ning pakkisime kolmekesi(jah poja oli kandekotiga seljas, lastelaulud olid põhjas) sauna eesruumis iga nädal kottidesse substraati. Seejärel Tanel nakatas kotid seeneniidistikuga ise tehtud plastmass kastis. Nii me alustasime. Iga vaba raha, väikesed tulud seentest suunasime arendusse. Osta uus filter, või kvaliteetsemad kasvukotid, ehitada kasvuruumi juurde ventilatsioon jne. Samm-sammu haaval oleme oma pereettevõtet rajanud, ilma kõrvaliste investeeringuteta. See aeg oli meile vajalik, et tutvuda turuga ja jõuda arusaamale, kas inimesed on meie seenteks valmis. Seente kasvatus, mitte ainult, ka raviseened ja nende ühendid on maailmas tõusu lainel. Nii inimesed kui ka turg on selleks arenguks valmis. Turg lausa nõuab funktsionaalset toitu! Hakkasime julgemalt austerservikuid kasvatama, peagi võtsime veel teise liigi- lõvilakk-korallnarmiku enda käe alla. 2020 suvi oli meile suur hüpe, inimesed olid meist kuulnud, kõik erinevad meediaväljaanded soovisid meie lugu jagada. Maahommik tegi meist saate 2019.a . Info levis kiiresti ja suveks olime suutnud ka tootlikkust nõnda tõsta, et jõudsime Pärnu, Nõmme ja Haapsalu Turule ning eraisikutele seeneringe pakkuda.

GALERII

Fotojäädvustusi meie teekonnast